Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 10-11.11.2018

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowano w mieście bogaty program kulturalny.

   W sobotę 10 listopada w Liceum Akademickim odbył się koncert pieśni patriotycznych. Na scenie wspólnie wystąpili: szkolny chór CORDA VOX oraz seniorski zespół śpiewaczy ECHO POLESIA. Wykonano wspólnie z publicznością Hymn Państwowy a także blisko 20 innych, popularnych utworów patriotycznych, w tym: My Pierwsza Brygada, Bywaj Dziewczę Zdrowe, Maszerują Strzelcy, O mój Rozmarynie, Rota a także Pieśń Dywizji Podlaskiej, której tekst odnaleziono niedawno na terenie Białorusi. Całość przygotował i poprowadził dyrygent Tomasz Jezuit.

     Wcześniej odczytany został przez prezesa Klubu Seniora ,,Srebrny Włos" Kazimierza Michalaka referat historyczny, który opisuje proces odzyskania wolności w samym Terespolu. Miasto zostało uwolnione dokładnie 9 lutego 1919 r. po wycofaniu się wojsk niemieckich.

GALERIA >>>>

GALERIA BIAŁA 24 (koncert) >>>>

GALERIA BIAŁA 24 (pomnik) >>>>

Tygodnik PODLASIAK (pomnik) >>>>

FILM BIPER TV (koncert) >>>>

FILM BIPER TV (pomnik) >>>>

     Drugą częścią koncertu był występ zespołu SILK z Białej Podlaskiej w programie pt. ,,Wolność jest w Nas". Przy wsparciu wokalistów: Janusza Maleńczuka, Małgorzaty Oleszczuk i Justyny Maleńczuk, zespół zagrał kilka najważniejszych przebojów polskiego rocka. Można było usłyszeć utwory takich zespołów jak: Kult, Dżem, Maanam czy Obywatela G.C. Na koniec zespół zagrał piosenkę, której autorem jest Krzysztof Badalski, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.

    Wieczorem o godzinie 20:00 Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach ogólnopolskiej akcji, rozpaliła przy terenie Prochowni ognisko, przy którym zgromadzeni odśpiewali kilka patriotycznych piosenek.

      Następnego dnia oficjalne obchody rozpoczęły się mszą św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy, którą odprawił ks. proboszcz Zdzisław Dudek. Po nabożeństwie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą 100-leciu Odzyskania Niepodległości, ufundowaną przez władze miasta Terespol, która umieszczona została w ścianie kościoła. Następnie delegacje władz miasta wraz z jednostkami podległymi, władz powiatu bialskiego, konsul RP na Białorusi, przedstawiciele służb mundurowych i organizacje społeczne złożyły wieńce pod pomnikiem Niepodległości i 300-lecia Terespola. Głos zabrali: wicewojewoda Robert Gmitruczuk, wicekonsul RP w Brześciu Rafał Stańczyk oraz burmistrz Jacek Danieluk.

     Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie kamienia z tablicą upamiętniającą zamieszkałego w Terespolu gen. Franciszka Krajowskiego (ufundowanego również przez władze miasta), który zasłużył się w walce o niepodległość Polski. Dyrektorka MOK Anna Pietrusik odczytała też list z podziękowaniami od wnuczki generała - Wielisławy Papadopulos

Na koniec odsłonięto tablicę poświęconą 100-leciu Odzyskania Niepodległości, którą ufundowało Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol ze środków uzyskanych od sponsorów. Na zakończenie Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów na cześć i chwałę Ojczyzny oddał trzy salwy armatnie.

    Wiele atrakcji czekało na mieszkańców Terespola i okolic w zabytkowej Prochowni, pełniącej rolę izby pamięci, którą opiekuje się Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii. O godzinie 12:00 wszyscy zebrani, podobnie jak wielu rodaków w całym kraju, odśpiewali wspólnie 4 pełne zwrotki Hymnu Polski. Następnie wygłoszony został przez Justynę Sowę okolicznościowy referat historyczny. Ponadto dla zwiedzających otwarte były wystawy stałe (kolejnictwa, militarna, rękodzieła) a także nowe, przygotowane specjalnie na tę okazję: o generale F. Krajowskim, archeologiczna Pradawne Podlasie, elementy samolotów z lotniska w Małaszewiczach z 1939 r.

     W obchody wpisały się także realizowane na terenie miasta inicjatywy kulturalne mieszkańców, na które MOK otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Don Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018. Projekt nosił nazwę Aktywni Mieszkańcy-Inspirujące Miasto. Terespolski Szczep Skautów Royal Rangers przygotował foldery powstałe na zajęciach, które były rozdawano odwiedzającym Prochownię a panie z terespolskiego klubu mam ,,Mamy Czas" poprowadziły warsztaty tworzenia kotylionów.

     Wieczorem w restauracji Galeria Smaków odbyła się premiera fabularnego filmu historycznego wyprodukowanego przez Terespolskie Studio Filmowe. To kolejna oddolna inicjatywa kulturalna, którą sfinansował MOK. Film pt. ,,Ciosy" opowiadał o oddziale Armii Krajowej działającym podczas II wojny światowej m.in. na terenach wokół Terespola. Frekwencja przerosła oczekiwania. Sala, w której odbyła się projekcja nie była w stanie pomieścić wszystkich widzów. Gratulacje należą się Wojtkowi Prokopiukowi, który był pomysłodawcą powstania filmu.