Projekcje filmów i promocja książek o Auschwitz, oddziale AK i Witoldzie Pileckim - 15.10.2017. Relacja

 W niedzielę 15 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu odbyły się projekcje 2 filmów - dokumentów fabularyzowanych, opowiadających o oddziale AK działającym przy obozie Auschwitz oraz o życiu Witolda Pileckiego.

W tematykę funkcjonowania obozu koncentracyjnego, będącego na początku miejscem internowania polskiej inteligencji, który stał się z czasem fabryką zagłady blisko 1,5 miliona ludzi, głównie: Żydów, Polaków, Rosjan i Romów, wprowadził prelegent ze Stowarzyszenia ,,Auschwitz Memento". Podczas tego wieczoru prezentowane był także książki i płyty z muzyką patriotyczną.

GALERIA >>>>

Pierwszy film ,,Niezłomni pod drutami Auschwitz" opowiadał o losach więźniów obozu zagłady KL Auschwitz i zgrupowaniu AK ,,Sosienki”, które wspólnie z mieszkańcami Oświęcimia i okolic, wspomagali więźniów poprzez: dożywianie ich lub umożliwiając im ucieczkę. Tego rodzaj wsparcie było karane śmiercią z rąk niemieckich strażników, mimo to wiele osób narażało własne życie by pomagać obozowiczom. 

Drugi z prezentowanych filmów opowiadał o losach niekwestionowanego bohatera z czasów okupacji niemieckiej a po zakończeniu wojny okupacji rosyjskiej, jakim był rotmistrz Witold Pilecki. Oficer walczył w obronie kraju w 1920 r, we wrześniu 1939 przechodząc do partyzantki, dobrowolnie przedostał się do obozu w Auschwitz tylko po to, żeby założyć ruch konspiracyjny i sporządzać raporty, które otrzymywały władze krajów alianckich poprzez rząd polski na uchodźstwie. Walczył także w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania przedostał się do armii Andersa, lecz wrócił tuż po wojnie, żeby w konspiracji móc dalej stawiać opór władzy sowieckiej. Został pojmany, torturowany i po niesprawiedliwym procesie - stracony.

Po projekcjach można było zakupić m.in. książki: Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz oraz ,,Pilecki. Śladami mojego taty”.

Koordynatorem ogólnopolskiej akcji, mającej na celu przybliżenie dziejów obozu zagłady w Auschwitz jest Stowarzyszenie ,,Auschwitz Memento" >>>. To dzięki ludziom zaangażowanym w działalność tej organizacji oraz przy wsparciu darczyńców z całej Polski, mogły powstać prezentowane filmy i książki o bohaterach polskiego podziemia.