Podsumowanie projektu HISTORIA MIASTA. PLENER-AKTYWACJA (projekcja filmu, prezentacja albumu i wystawy rzeźb oraz malarstwa) w Galerii Smaków - 27.09.2020. RELACJA

W niedzielę 27 września br. w restauracji Galeria Smaków odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pn ,,Historia Miasta. Plener-Aktywacja!”, na który MOK pozyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2020.

GALERIA >>>>

FILM ,,Terespol Bez Tajemnic" >>>>

Biper TV >>>>

BIPER TV >>>>

Radio Biper >>>>

Projekt składał się z 4 wakacyjnych plenerów edukacyjno-historycznych o charakterze międzypokoleniowym i interaktywnym, w których udział wzięli mieszkańcy Terespola i okolic:

- warsztaty filmowe – grupa kilkunastu młodych ludzi skupionych w Terespolskiej Grupie Filmowej działającej pod kierownictwem Wojciecha Prokopiuka nakręciło film nawiązujący do lokalnych historii sprzed lat.

- warsztaty fotograficzne - skupiły 8 terespolskich fotografów, którzy pod przewodnictwem Lecha Mazura z Fotoklubu Podlaskiego przygotowali po 15 zdjęć również nawiązujących do lokalnej historii. Z tych zdjęć powstał album fotograficzny, który podobnie jak film został rozdany mieszkańcom przybyłym na prezentacje efektów projektu.

             

- warsztaty malarskie - przyciągnęły głównie dzieci, które miały za zadanie namalować charakterystyczne dla miasta miejsca. Zajęcia prowadziła Agnieszka Kuryłowicz z Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie. Powstało kilkanaście obrazów w tym obrazy zabytkowej cerkwi.

- warsztaty rzeźbiarskie – poprowadził Janusz Woliński również z Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy. W zajęciach wzięli udział osoby dorosłe a także dzieci. Powstały ponad 2 metrowe dębowe rzeźby: założyciela miasta Józefa Bogusława Szłuszki oraz głównego budowniczego Terespola Jerzego Flemminga a także mniejsze lipowe ludności zamieszkującej miasto i okolice: żyda, drwala, młodej dziewczyny i gospodyni domowej.

Wszystkie efekty po warsztatowe: obrazy, rzeźby, albumy i film został zaprezentowane tego wieczoru licznie zgromadzonej publiczności. Projekt okazał się strzałem w 10! W rezultacie wzrosła wśród uczestników i odbiorców częstotliwość uczestnictwa w działaniach kulturalnych a także rozwinęła się potrzeba własnej twórczości oraz co bardzo ważne - poziom wiedzy o historii swojego miasta. To wszystko znacząco wpływa na wzrost poczucia tożsamości i wspólnoty lokalnej.

 

Liczymy, że plenery na stałe zagoszczą w naszym mieście i co roku będziemy mogli pochwalić się nowym filmem, albumem fotograficznym oraz poszerzy się zbiór rzeźb i obrazów.

    

Projekt realizowany był licznym partnerstwie z licznymi instytucjami i organizacjami społecznymi działającymi na terenie miasta, którymi MOK serdecznie dziękuje za wsparcie. Są to: Urząd Miasta Terespol, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Publicznych nr 1, Akademickie Liceum Ogólnokształcące, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol oraz Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii.