Filmowe Podlasie Atakuje! - Terespol (13-14.08.2011)

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>

Filmowe Podlasie zaatakowało Terespol w sobotę i niedzielę 13-14.08.2011. Obyło się bez ofiar... Akcja podlaskich niezależnych filmowców, pod czujnym okiem Ilony i Radka Dąbrowskich, rozpoczęła się dwudniowymi warsztatami filmowymi, na których uczestnicy (dzieci i młodzież) poznawali tajniki pracy z kamerą i montażu materiału. Robione były przy tym przymiarki do teledysku zespołu The Patology.

Dodatkowym działaniem były dwudniowe warsztaty muzyczne (hip hop, beatbox i freestyle), które prowadzili Przemysław ,,MuzaMan” Fryc oraz Mateusz ,,Kot” Kocięcki. Obaj panowie są mistrzami Lubelszczyzny w swoich dziedzinach. Warsztaty cieszyły się sporym powodzeniem. Uczestnicy dowiedzieli się kilku rzeczy na temat kultury hip hopowej w Polsce, poznali techniki beatboxu oraz tzw. frestyle’u, który polega na spontanicznym nie przygotowanym wcześniej rymowaniu.

Zwieńczeniem warsztatów były projekcje filmów offowych z cenionego w kraju i za granicą festiwalu Filmowe Podlasie Atakuje! Odbyło się to w niedziele w Świętokrzyskiej. Wyświetlone zostały następujące filmy: Apostata (B. Tryzna), Kurianka (T. Adamski, Kluczyk, T. Różewicz), Dąb (M. Włodzimirow), Rogers - The Puppeters (K. Kiziewicz), Chleb (I. Prokopiuk), Kalety (P. Mickiewicz) czy też Hardware (AlcoDudes) oraz cykl 8 nowel z Podlasie Makes Me Happy pt ,,Goście, czyli na wschodnich bezdrożach". Wspólnym motywem, łączącym nowele w jedną całość jest postać sympatycznego Marokańczyka o imieniu Anouar, który przemierza Podlasie w poszukiwaniu drogi do... Amsterdamu. Przeżywa wiele przygód (czasem refleksyjnie, czasem na wesoło) poznając przy tym kulturę wschodniej Polski !!!

Tuż po projekcji wystąpił jeden z najważniejszych zespołów na bialskiej scenie – Tubas Składowski. Mieszanka, hip hopu, funka i rocka okazała się strzałem w dziesiątkę, najgoręcej był przyjęty ich nowy przebój ,,Rakieta". Podczas koncertu spontanicznie pojawili się terespolscy B-boye dając pokaz breakdance a panowie Kot i MuzaMen wspierali zespół frestyle’ując (wcześniej dali też popis solowy, który wywołał zachwyt wśród publiki). Istne szaleństwo.

Filmowe Podlasie Atakuje! Terespol jest pierwszym etapem zadania AlterOFFka, które realizowane jest w ramach projektu Akcja Qltura+ w Terespolu. Sam projekt dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury dzięki uczestnictwu Miejskiego Ośrodka Kultury w prestiżowym ogólnopolskim programie Dom Kultury+

Partnerami w projekcie są Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Stowarzyszenie Podlasie oraz Stowarzyszenie Bugowiaki. Dziękujemy również firmom: Monter (firma hydrauliczna, punkt w Terespolu) oraz Pixel (internet, sklep, serwis w Terespolu), które wsparły nasze działanie.

W projekcie wzięli udział wolontariusze, którym składamy serdeczne podziękowania. Co najważniejsze podobna inicjatywa czeka nas 8-9 października oraz 5-6 listopada. Gdzie również będziemy gościć filmowców, muzyków (również rockowych), wyświetlane będą filmy niezależne i dokumentalne oraz wystąpią czołowe zespoły regionalnej sceny młodzieżowej. Więcej na ten temat wkrótce.