Wernisaż malarstwa Joanny Romaniuk w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu - 21.05.2023

W niedzielę 21 maja w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Joanny Romanowskiej

Malarka jest absolwentką Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie oraz studiów podyplomowych z zakresu kultury i doktoranckich na Wydziale Nauk Społecznych na KUL (Lublin).

Artystycznie czuje się związana Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim. Swój talent odkryła kilkanaście lat temu biorąc udział w plenerowych warsztatach malarskich. Na poważnie swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła jednak w 2019 roku będąc już na emeryturze.

Tematem swoich prac czyni kwiaty, pejzaże, rzadziej portrety czy martwą naturę. Otaczający ją świat pokazuje w sposób barwny i częściowo abstrakcyjny. Malując stara się wyrazić to, co ją w danym momencie zachwyciło, pobudziło do twórczych poszukiwań lub skłoniło do refleksji.

Sięga po różne techniki - akryl, olej, pastele, akwarele, szkic węglem i ołówkiem. Intuicyjnie poszukuje własnych środków wyrazu. Po niektóre motywy sięga wielokrotnie, interpretując je na nowo, a wraz ze zmieniającym się stylem – inaczej.

W swoim dorobku może poszczycić się udziałem w wystawach, warsztatach i konkursach plastycznych. Należy do Grupy Twórczej działającej przy Centrum Kultury w Łęcznej, Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczyciel Plastyków w Lublinie.

W swoich działaniach łączy pasję artystyczną ze społecznikowską, zwłaszcza regionalistyczną, za co została nagrodzona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, oraz Dyplomem Uznania Marszałka Województwa Lubelskiego.

Wystawę malarstwa Joanny Romanowskiej można będzie oglądać do 15 czerwca br. w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu.