Piknik Wojskowy pn. ,,Żelazna Granica" na terenie ćwiczeniowym Combat Alert - 01.10.2023

W niedzielę 1 października w Terespolu odbył się piknik wojskowy pn. "Żelazna Granica". Wydarzenie rozpoczęto uroczystą mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Po niej uczestnicy udali się na teren ćwiczeniowy Fundacji ,,Combat Alert", który mieści się przy skrzyżowaniu ulic J.I. Kraszewskiego i Alei Marzeń.

GALERIA >>>

Radio Lublin >>>

Głównym punktem było odsłonięcie pomnika generała broni Tadeusza Buka patrona 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, który zginał w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem (2010 r) oraz pokaz maszyn bojowych.

Podczas uroczystości obecni byli m.in. rodzina wraz z synem gen. Tadeusza Buka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Minister Arkadiusz Czartoryski, gen. bryg. Artur Kozłowski dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, Marcin Korowaj Prezes Fundacji ,,Combat Alert", gen. w stanie spoczynku Marcin Jureczek,

liczne delegacje służb mundurowych: wojska, policji, delegacje cywilne oraz reprezentanci miasta z burmistrzem Jackiem Danielukiem na czele. Obecna była także młodzież klas mundurowych z terespolskiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Licznie przybyli mieszkańcy i goście mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt wojskowy 18 DZ i wchodzącej w jej skład 1 WBP.

Nie zabrakło czołgów (Leopard), wozów opancerzonych (Rosomak) oraz innych ciężkich maszyn bojowych. Była też strzelnica, wojskowa grochówka i pokaz Oddziałów Terenowych ,,Combat Alert".

Podziękowanie w postaci grawertonu, za współpracę organizacji proobronnej z miastem Terespol, przekazanym przez Senatora RP Grzegorza Biereckiego i Posła na Sejm RP Dariusza Stefaniuka, otrzymał Prezes "Combat Alert" Marcin Korowaj.

Natomiast z rąk Ministra Arkadiusza Czartoryskiego Srebrny Krzyż Zasługi za krzewienie sportu strzeleckiego w organizacjach proobronnych otrzymał Dowódca Lokalnych Struktur ,,Combat Alert" Wiesław Kozaczuk. Uroczystość została uświetniona przez Kompanię Honorową oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego 18 DZ z Siedlec. 

Głównym organizatorem była Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju "Combat Alert". Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.