Majówka w Terespolu 2024. Relacja

Tegoroczna ,,majówka” w Terespolu miała charakter kulturalny, patriotyczny, integracyjny i sportowy. Na przestrzeni kilku dni odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem Konstytucji 3 Maja i piknik strażacki przy remizie. Rozegrano także kilka turniejów sportowych: piłki nożnej, tenisa ziemnego oraz tenisa stołowego.

W piątek 3 maja celebrowano obchody 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy.

Następnie delegacje władz miasta, powiatu bialskiego, służb mundurowych oraz miejscowych instytucji i organizacji społecznych złożyły wieńce pod pomnikiem Niepodległości, Nieznanego Żołnierza oraz 300lecia Nadania Praw Miejskich.

Podczas uroczystości modlitwę odmówił ks. dziekan Mirosław Krupski, wygłoszony został referat dotyczący genezy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji, który wygłosił historyk Przemysław Wróblewski. Głos zabrał także burmistrz Jacek Danieluk, który podziękował przybyłym delegacjom za udział w uroczystości.

Dalsze atrakcje, czyli koncerty: zespołu śpiewaczy ,,Echo Polesia" i zespołu harmonijkowego ,,Echo Południowego Podlasia" oraz zwiedzanie wystaw stałych odbyły się w Prochowni. Wszystkim przybyłym serwowano poczęstunek w postaci ,,terespolskiego bigosu".

Następnego dnia (sobota) przy remizie OSP w Terespolu odbył się piknik z okazji Dnia Strażaka. Impreza miała charakter rodzinny.

Można było zobaczyć sprzęt strażacki, pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach oraz zjeść potrawy z grilla, watę cukrową czy popcorn. Strażacy rozdawali też gadżety i drobne upominki.

 

Na sportowo