Przegląd Filmów Dokumentalnych - ,,Human Rights”, warsztaty i koncerty: the patology i Daj Darogu

Przegląd Filmów Dokumentalnych - ,,Human Rights” oraz warsztaty i koncerty: the patology i Daj Darogu (Białoruś)

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>

W niedzielę 06.11.2011, po raz trzeci w tym roku (po Filmowe Podlasie Atakuje i Złote Mrówkojady), odbyła się w Terespolu impreza filmowo-muzyczna. Tym razem wyświetlane były filmy dokumentalne o tematyce praw człowieka, które pochodziły z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Watch Docs. Atrakcyjne filmy z polski i świata, w różnorodny sposób zrealizowane, refleksyjne jak: ,,Ala z elementarza”, ,,Inwentaryzacja”, ,,Vakha i Magomed” czy ,,Bez słów”, często wstrząsające (,,Podziemny tunel”, ,,W domu umarłych”) a czasami zabawne. Dotykają wciąż nierozwiązanych problemów, z którymi borykają się ludzkość. Przewodnim tematem były tutaj prawa człowieka, ich świadomość i ich łamanie. Za pomocą filmów przenieśliśmy się w różne zakątki świata, m.in. do Czeczenii, Palestyny, Białorusi, Brazylii, Gruzji a także Polski. Najciekawszym filmem okazał się obraz ,,Muzyczna Partyzantka”, opowiadający o młodych ludziach, muzykach, żyjących i tworzących na Białorusi, którzy buntują się przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Tuż po projekcjach wystąpił coraz bardziej rozpoznawalny bialsko-terespolski zespól The Patology, który zaprezentował kilka kolejnych i bardzo udanych, własnych utworów. Zespół podczas warsztatów filmowych kręcił, pod czujnym okiem instruktorów Ilony i Radka Dąbrowskich, teledysk do własnego utworu pt. ,,Strach”, który jest już dobrze znany wśród bialskiej młodzieży. Klip niedługo będzie miał premierę w internecie. Piękny głos wokalistki Gabrysi oraz gitarowa muzyka okazały się świetnym ,,rozgrzewaczem” przed gwiazdą wieczoru – Daj Darogu.

W Ciągu weekendu odbyły się również warsztaty muzyczne, które prowadzili Paweł Oziabło (gitara) oraz Piotr Oziabło i Karol Toczko (perkusja). W warsztatach wzięli udział młodzi terespolscy muzycy, którzy co niezwykle ważne, zaczynają łączyć się tworząc w kolejny zespół rockowy, oraz dziewczyny z ZSP nr 1 w Terespolu, które z zafascynowaniem i wielką radością ,,waliły w gary”.

Gwiazdą wieczoru niedzielnej imprezy, która odbyła się w Świętokrzyskiej (dawniej KOS) był zespół Daj Darogu - niekwestionowane gwiazdy niezależnego punk rocka na Białorusi. Chłopaki wykonali wiele swoich szlagierów. Publiczność złożona z Polaków (mieszkańców Terespola i okolic a także Białej Podlaskiej) i Białorusinów, którzy specjalnie na koncert swojej ulubionej kapeli, przyjechali zarówno z Brześcia, Białej Podlaskiej a nawet z Warszawy. Atmosfera wspólnej zabawy w duchu przyjaźni i ponad podziałami politycznymi towarzyszyła do końca koncertu, podczas którego zespół musiał trzykrotnie bisować. Tak profesjonalnego muzycznie i odjazdowego zespołu jak Daj Darogu nie było jeszcze w Terespolu i z pewnością nie raz zagoszczą w naszym mieście.

Filmy zostały udostępnione dzięki uprzejmości Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie"

Wydarzenie – Przegląd Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka - jest trzecim etapem zadania AlterOFFKa w ramach projektu ,,Akcja Qltura+ w Terespolu". Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w związku z udziałem MOK Terespol w programie DOM KULTURY+

Współorganizatorzy – Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej ,,Bugowiaki”

Dziękujemy za wsparcie firmom:

PHU MONTER (Wojska Polskiego 47, Terespol) - http://www.monter.w8w.pl/

GALERIA SMAKÓW – (Wojska Polskiego 78, Terespol) - http://www.smacznie.org/galeria_smakow_agnieszka_drab_43372.html

- PKP Cargo Centrum Logistyczne Małaszewicze - http://www.clmalaszewicze.pl/

Patronat medialny: Wspólnota Terespolska, Słowo Podlasia, Portal Biała24, Radio Biper, Puls Miasta TV, Biała TV, PunXnotdead.pl