Obchody Święta Niepodległości w Terespolu i otwarcie terespolskiej Prochowni (11.11.11)

Tegoroczne Święto Niepodległości było w Terespolu obchodzone w sposób wyjątkowy, ze względu na fakt oficjalnego otwarcia zabytkowej Prochowni, obiektu należącego do Przedmościa Terespolskiego Twierdzy Brześć. Ten zabytkowy budynek od ponad pół roku był restaurowany przez Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji działające przy Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

GALERIA 2 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Po nabożeństwie o godzinie 11.00 delegacje: samorządu, konsulatu RP na Białorusi, służb mundurowych, instytucji społecznych, szkół i stowarzyszeń złożyły wieńce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza i 300-lecia Nadania Praw Miejskich naszemu miastu. Następnie głos zabrali burmistrz Jacek Danieluk oraz Anna Łuczak, wicekonsul RP na Białorusi, wygłaszając okolicznościowe przemówienia. Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem licznie zebrani mieszkańcy udali się na teren terespolskiej Prochowni, gdzie dokonano jej oficjalnego otwarcia.

Potem uczestnicy przeszli do jednej z 9 sal, gdzie p. Justynę Sowa wygłosiła swój autorski referat wzbogacony o pokaz slajdów. Tematem była retrospekcja historyczna dotycząca tego, jak obchodzono w Terespolu Święto Niepodległości w 1928 roku, czyli w dziesiątą rocznice odzyskania niepodległości. Poruszał również temat nadania tytułu honorowego obywatela Terespola marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Następnie wyświetlona została prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Krzysztofa Tarasiuka. Zawierała ona, oprócz zdjęć i podkładu muzycznego, wywiad z p. Janem Buczyło z Samowicz, który opowiadał o dniu, kiedy Józef Piłsudski przejeżdżał przez Terespol i w jaki sposób był, przez ówczesnych mieszkańców, witany. Głos zabrał również gość specjalny p. Aleksander Karkatadze – specjalista od fortyfikacji i umocnień, pracownik Twierdzy Brzeskiej, będący pod wrażeniem sposobu w jaki fort w Terespolu został odrestaurowany.

Dodatkowo otwarta zastała wystawa książek i pism poświęconych o marszałku J. Piłsudskim, a także wystawa eksponatów historycznych. Dla wszystkich uczestników przygotowany został poczęstunek, czyli niezastąpiony na takie okazje, żołnierski bigos.

Po prezentacji i krótkich przemowach, burmistrz podziękował członkom Koła Miłośników Historii i Fortyfikacji, czyli: Andrzejowi Lipowieckiemu, Karolowi Niczyporukowi, Jerzemu Czerniakowi, Józefowi Gaponiuk, Krzysztofowi Tarasiukowi, Krzysztofowi Królowi, Wiesławowi Jurkowi oraz prezesowi SRGMT Krzysztofowi Badalskiemu, za zaangażowanie i wspólną pracę, której efekt mogliśmy zobaczyć podczas otwarcia Prochowni.

Na uroczystości obecni byli także członkowie Korpusu Wschodniego, terespolskiej grupy ASG (Air Soft Gun), którzy w pełnym ekwipunku prezentowali swoje repliki broni oraz Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych im. Orła Białego. Uświetnili oni uroczystości wystrzałami armatnimi.