NIEDZIELA W TERESPOLU 22.07.2012 - RELACJA

W niedzielę 22 lipca odbyła się w Terespolu plenerowa impreza, która od wielu lat nosi nazwę ,,Niedziela w Terespolu”. W tym roku mogliśmy zobaczyć i usłyszeć młodych lokalnych twróców, gości z Białorusi w tym orkiestrę dętą z Brześcia oraz artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej. Wieczorem wystąpiły takie gwiazdy jak: Raggafaya oraz AFROMENTAL. Publiczność bawiła się wyśmienicie. Zlicytowano również buty piłkarskie Roberta Lewandowskiego i wiele innych przedmiotów, w tym miecz, złote serduszka i misie pluszowe. 

Festyn rozpoczął się o godzinie 15.00 występami lokalnych zespołów tanecznych, muzycznych i kabaretowych. Z tanecznym breakdanceowym show wystąpiła ekipa The East Border Crew. Grupa istnieje od 5 lat i działa przy GOK w Koroszczynie. W obecnym składzie tańczy od roku. Na swoim koncie posiadają wiele osiągnięć między innymi: 1 miejsce oraz parkiet mistrzów w Białej podlaskiej na przeglądzie tanecznym, "w kręgu nie tylko disco" , 4 miejsce na ogólnopolskich zawodach break dance w Chełmie oraz 1 miejsce na przeglądzie tanecznym w Terespolu. Następnie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola Miejskiego - grupa pani Urszuli Korycińskiej, w układzie rock & roll pt. ,,Mamo nasza mamo”, choreografia – Magda Wieczorek. Tuż potem przed publicznością zaprezentowały się dziewczęta z zespołu FLESZ z układem pt. ,,Belive”. Z tym układem dziewczyny zdobyły 2 miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych oraz wygrały sesję fotograficzną w bialskim konkursie talentów ,,Bialski Talent” organizowanym przez portal Biała.24. Po występach tanecznych przyszedł czas na kabaret. Amatorski kabaret młodzieżowy Młode Lisy z Łobaczewa Małego działa 5 rok. Maja już duże osiągnięcia. w marcu 2012r przeszli eliminacje ogólnopolskie i zakwalifikowali sie na Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Kabaretów w Malborku jako najmłodszy kabaret z całej Polski. Kierownikiem zespołu jest Jolanta Gawryluk. Młodzież wystawiła dwa skecze: Służba zdrowia i Chrzest córki. Po dawce humoru przyszedł czas na występ utalentowanej Katarzyny Iwaniuk, która na stałe śpiewa w zespole ,,Brevis” przy BCK w Białej Podlaskiej pod kierownictwem p. Krzysztofa Olesiejuka i niedawno zajęła 2 msc w konkursie na interpretację poezji Jacka Kaczmarskiego w Lublinie pod patronatem UMCS. Dużą atrakcją był występ terespolskiego zespołu JAZZGOT. Zespół to 5 instrumentalistów i 2 wokalistki. Gosia Weres i Gosia Oleszczuk - wokal; Piotrek Omelaniuk - klawisze; Łukasz Oleszczuk - perkusja; Łukasz Mazur - gitara basowa; Tomek Biegajło - gitara akustyczna; Piotrek Badalski - gitara akustyczna i gitara elektryczna. Formacja wykonała pięć utworów. Repertuar zespołu objął covery znanych wykonawców jak i własne aranżacje. 

Po występach lokalnych twórców przyszedł czas na występy gości z Białorusi. Pierwsi na scenie pojawili się muzycy z Miejskiej Orkiestry Dętej w Brześciu którym towarzyszyli wokaliści. 25 osobowa Orkiestra wykonała ponad godzinny program złożony z pieśni białoruskich, rosyjskich i polskich. Następnie na scenie pojawiała się młoda, utalentowana wokalistka z Brześcia – Angelina Pipper, która zaśpiewała po polsku dwa utwory. Kolejną atrakcją był zespół ludowy Ostromieczewskije Ljawony z Ostromieczewa na Białorusi. Było żywiołowo, z humorem i przytupem. Później zaprezentował się zespół akordeonistów – Wostorg. Troje młodych ludzi pokazało jak współcześnie można grać na akordeonie.

Po występach gości z Białorusi burmistrz Terespola Jacek Danieluk w towarzystwie przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Tarasiuka oficjalnie powitał publiczność oraz gości delegację władz z zaprzyjaźnionych miast: Brześcia na Białorusi oraz Loewenberger Land z Niemiec. Obecny był również poseł na sejm RP Stanisław Żmijan. W cześci oficjalnej odbyły się również krótkie przemówienia i podziękowania. 

Po oficjalnym otwarciu konferansjerzy zaprosili na scenę artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej oraz scen warszawskich w programie ,,Od klasyki do rozrywki”. Koncert w stylu retro, był prawdziwą ucztą duchową. W terespolskim plenerze zabrzmiały znane i lubiane melodie z dawnych lat, które do dziś są chętnie wykonywane przez rozmaitych artystów, a słuchane przez kolejne pokolenia Polaków. Publiczność wzięła udział w niezapomnianej podróży przez epoki i style. Koncert poprowadził niezwykły konferansjer i autor scenariusza - Ryszard Nowaczewski. Artyści wystąpili w składzie:Joanna Stefańska-Matraszek -€“ sopran, Robert Aleksander Szpręgiel -€“ baryton, WIesław Bednarek -€“ bartyton,  Marta Włodarczyk - sopran, Joanna Ewa Zaniewicz -€“ mezzosopran, Małgorzata Piszek -€“ fortepian/piano, Tadeusz Melon -€“ skrzypce, Michał Raczyński - gitara basowa, Krzysztof Szczotka - instrumenty perkusyjne. Scenariusz, reżyseria i prowadzenie -“ Ryszard Nowaczewski.

Z chwilą gdy zaczęło się ściemniać na scenę wkroczyli chłopaki z RAGGAFAYA. Młody energiczny zespół grający muzykę reggae, ska. Znany z żywiołowych koncertów. Na swoim koncie posiada wiele sukcesów, m.in. udział w tak znanych festiwalach jak Punky Reggae Live organizowanym przez zespół Farben Lehre, Przystanku Woodstock oraz programu Must Be the Music” emitowanego przez Polsat. Zespół dał bardzo żywiołowy koncert. Nie zabrakło takich hitów jak: ,,Cała sala” i ,,Bakagenci”. Publiczność bawiła się świetnie a muzycy na scenie nie szczędzili potu skacząc, biegając w rytmie reggea, ska.

Główną gwiazdą wieczoru był zespół AFROMENTAL. To siedmiu pełnych energii i bardzo uzdolnionych młodych facetów. Każdy z nich to wyrazista i nietuzinkowa postać. Zarówno prywatnie, jak i na scenie stanowią bardzo zgraną grupę. Grupę, jakiej jeszcze w Polsce nie było! Muzyka, którą tworzą to wypadkowa inspiracji wszystkich członków zespołu. Repertuar grupy to mieszanka funky, soulu, R&B, hip-hopu oraz popu. Muzycy swoim występem rozgrzali publiczność do czerwoności. Panowie Łozo i Tomson dawali z siebie wszystko. Świetne brzmienie muzyków (zespół zagrał całkiem rockowo i na 2 perkusje) i efekty świetlne potwierdziły, że wybór tego zespołu okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie zabrakło takich hitów jak: ,,Rock n rolling love”, ,,Rollin With You” czy ,,the Bomb”.

Po występach gwiazd wieczoru na scenie pojawili się panowie z zespołu Junior, którzy swoją taneczną muzyką porwali ludzi do tańca. Na koniec Dj Fantomasz poprowadził dyskotekę. Imprezę zakończono po godzinie pogodzinie 2.00.

Tradycyjnie podczas festynu zbierane były pieniądze na rzecz chorych dzieci z Terespola, tym razem dla Czarka Jaszczyka i Adriana Kłosa. Łącznie ze zbiórki oraz licytacji zebrano 5303,07 zł. Pieniądze zostały podzielone i przekazane rodzicom Czarka i Adriana. Duże podziękowanie należą się posłowi Cezaremu Kucharskiemu i Lubelskiej Szkółce Piłkarskiej za przekazanie na licytację oryginalnych butów Roberta Lewandowskiego.

Na placu imprezy działo się wiele atrakcji: wesołe miasteczko, zabawy animacyjne dla dzieci, turniej szachowy przygotowany przez Koło Szachowe z ZSP nr1 w Terespolu. Ponadto: pokaz grupy ASG Korpus Wschodni z Terespola oraz Kłos z Białej Podlaskiej i 1st Ghost Company z Białej Podlaskiej, wystawa twórczości lokalnej, stragany, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Pogotowie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej (rowerowy tor przeszkód na bieżni a na asfaltowym samochodowy tor przeszkód),

Gościliśmy rękodzielników i twórców. Swoje wyroby prezentowali:

- Damian Kalicki (Biała Podlaska) – biżuteria z kamieni półszlachetnych

- Anna Karwacka – Kosińska (Biała Pdl.) - rękodzieło, szydełkarstwo, szycie artystyczne, haft

- Mirosław Myć (Biała Podl.) - budownictwo podlaskiej chaty w miniaturze

- Teresa Więckowska (Woroniec) – bibułkarstwo

- Joanna Polkowska (Lublin) – biżuteria witrażowa

- Nina i Ryszard Popławcy (Hajnówka) – rękodzielnictwo ludowe w karmelu

- Jadwiga Prokopiuk (Terespol) – miody naturalne i świece woskowe

- p. Wrublewski (Hajnówka) – rękodzieło ludowe w drewnie

- MOK Terespol - prace dzieci z kół plastycznych,

 • Anita Tarkowska (koło plastyczne dla dorosłych MOK Terespol) – wiklina papierowa

 • Marzena Dmitruk (koło plastyczne dla dorosłych MOK Terespol)- biżuteria frywolitkowa i wiklina papierowa

 • Janek Chwedoruk – malarstwo olejne

 • Anna Fiłanowicz – biżuteria artystyczna

 • Stowarzyszenie Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego

 • Klub Seniora ,,Srebrny Włos”

 • Klub Miłośników Historii i Fortyfikacji z Prochowni w Terespolu

   

Łączna kwota uzyskana ze zbiórek pieniędzy oraz aukcji na rzecz chorych dzieci: Czarka Jaszczyka i Adriana Kłosa wyniosła - 5303,07 zł. Wszystkim, któzy wrzucili pieniążki do puszki lub wylicytowali gadżet składamy, w imieniu swoim i dzieci i ich rodziców serdeczne podziękowania. Oryginalne buty piłkarskie Roberta Lewandowskiego osiągnęły kwotę 1100zł.

LISTA DARCZYŃCÓW na festyn ,,Niedziela w Terespolu” 22.07.2012 

 1. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej . SP. Z O.O - Terespol

 2. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BUDOMEX SP. Z o.o. Biała Podlaska

 3. PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze sp. Z o.o.

 4. Garden Service Jacek Przybysz

 5. ADAMPOL SA

 6. F.H.U. Krzysztof Androsiuk

 7. PHU AGROSTOP Terespol

 8. INVESTCOME sp.zo.o.- Biała Podlaska

 9. Firma PATER producent kostki brukowej – Siemiatycze

 10. PETRODOM VENNA Sp.z o.o. - Biała Podlaska

 11. Polskie Konsorcjum Gospodarcze Spółka Akcyjna Warszawa – Terminal w Koroszczynie

 12. Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne ZIP – Biała Podlaska

 13. FARM OSYPIUK Sp. Jawna – Apteka Terespol

 14. P.H.U. Makarewicz Andrzej – Terespol

 15. PHUP REBUTR II Władysław Grzelak - Terespol

 16. Agencja Ubezpieczeń COMPENSA Stec Barbara - Terespol w Pasażu Handlowym

 17. Kancelaria Notarialna Stefan Durlej - Terespol

 18. Radny Powiatu Bialskiego Mariusz Sołoducha - Terespol

 19. Kancelaria Usług Finansowo-Księgowych LIBRA Waldemar Czarnecki – Terespol

 20. P.P.H.U. Transbet Wojtiuk Marian – Biała Podlaska

Oraz (fundatorzy gadżetów na aukcję):

Poseł na sejm RP Cezary Kucharski

Lubelska Szkółka Piłkarska

Firma Stanisława Dac (Sklep Jubilerski, Kwiaciarnia Stokrotka, Salonik Prasowy)

Portal informacyjny Terespol.net – miasto okiem mieszkańców

Eugeniusz Sobol wspólnie z uczniami z ZSZ im Żwirki i Wigury w Białej Podlaskiej

Sklep Puchatek - Terespol

Sklep Kleks - Terespol

Kwiaciarnia Markiza – Czesława Karpiuk Terespol

Anna Fiłanowicz – Terespol

Centrum Kształcenia Żak – Biała Podlaska

Marzena Dmitruk – Terespol

Anita Tarkowska - Terespol

Agata Malczuk - Terespol

 

Wolontariat:

 1. GABRYSIA WOLINSKA

 2. DARIA ZASIUK

 3. MILENA ŁUKASZUK

 4. KAROLINA LASZUK

 5. ANNA PARAFINIUK

 6. ELWIRA SIENKIEWICZ

 7. DOMINIKA SZCZYGIELSKA

 8. NATALIA PIETRUSIK

 9. KABUS ANITA

 10. EWA ŁUKASZUK

 11. MARTA CZECH

 12. KAROLINA RUBACH

 13. MONIKA SZPRYCHEL

 14. KATARZYNA CZERWIŃSKA

 15. WASILUK BARBARA

 16. KLAUDIA STEMPNIEWSKA

 17. KLAUDIA WASILUK

 18. GABRIELA DOŁĘGA

 19. EWA NEJMAN

 20. JULITA TYMON

 21. MICHALINA DOMAŃSKA

 22. DOMINIKA MISIEJUK

 23. DAGMARA CELIŃSKA

 24. MAGDA CIECHAŃSKA

 25. SYLWIA MYĆ

 26. OZON ANNA

27. KLAUDIA JAKUSZKO

28. MATEUSZ JAKUSZKO

29. MAGDALENA SYLWESIUK

30.PAWEŁ DANILUK

31. MAŁGORZATA OLESZCZUK - autorka zdjęć

32. ŁUKASZ POPŁAWSKI

 

PATRONI MEDIALNI :

- Goniec Terespolski

- Słowo Podlasia

- Radio Lublin

- TVP Lublin

- Wspólnota Bialska

- portal informacyjny Biała24

- portal informacyjny Terespol.net – miasto okiem mieszkańców

- Dziennik Wschodni

- Tygodnik Podlaski

- portal informacyjny Radio Biper

- portal informacyjny Puls Miasta

- portal informacyjny Biała TV

- Echo Katolickie

 

Wszystkim serdecznie dziękuejmy za pomoc i wsparcie naszego festynu.

Zapraszamy już za rok na kolejną edycję ,,Niedzieli w Terespolu"