Święto Niepodległości i Wystawa makiety Terespolskiej Kolei w Prochowni - 11.11.2012

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości, podobnie jak rok temu miały, dzięki wystawie dotyczącej historii Kolei Terespolskiej w Prochowni, bardzo interesującą oprawę. Uroczystości, tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Tuż po mszy, kondukt złożony z zaproszonych delegacji, mieszkańców Terespola i okolic udał się pod pomnik Nieznanego Żołnierza i 300 lecia Nadania Praw Miejskich. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz: miasta Terespol z burmistrzem Jackiem Danielukiem na czele, Konsulatu RP w Brześciu w osobie pana Stanisława Szypulskiego, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz przede wszystkim członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Terespolu oraz delegacja AK z Brześcia. Ponadto uroczystość uświetnili przedstawiciele: Straży Granicznej, Urzędu Celnego, Straży Pożarnej, Policji oraz terespolskich szkół, jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych.

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> (galeria zawiera wiele zdjęć makiety starego dworca kolejowego w Terespolu !!!)

Po złożeniu wieńców pod pomnikiem, wszyscy zebrani udali się do terespolskiej Prochowni, gdzie Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji (A. Lipowiecki, B. Lipowiecka, P. Lipowiecki, K. Niczyporuk, J. Czerniak, K. Zawistowski, P. Oleszczuk, Róża Pietraszuk z bratem, K. Michalak, T. Michalak, K. Romaniuk, D. Sobol, Z. Tyburcy, E. Wowczeniuk, B. Greczuk, M. Urban i T. Romaniuk, W. Jurek) przygotowało wielką makietę (w skali H0 - 1:87) przedstawiająca wiernie odtworzony Dworzec Kolejowy w Terespolu i jego okolicę w okresie XX lecia międzywojennego od Prochowni, przez ul Wojska Polskiego aż za przejazd w stronę Łobaczewa. Uruchomiona została, ku uciesze publiczności, tzw. kolejka. Prezes Krzysztof Badalski zaprosił na referaty o tematyce kolejnictwa, które wygłosili kolejno: Dominik Sobol oraz wieloletni pracownicy PKP: Kazimierz Michalak i Jarosław Tarasiuk (przewodniczący Rady Miasta). Gościnnie głos zabrał również pan Jan Buczyło, który opowiadał o swojej pracy na przeładunku kolejowym podczas niemieckiej okupacji. Na tę okoliczność wydana została również pięknie opracowana broszura, w której oprócz unikatowych zdjęć zawarta została historia budowy trasy kolejowej (jednej z najważniejszych w XIX wieku na ziemiach polskich) łączącej Warszawę z Brześciem. Zebrani goście zostali poczęstowani bigosem i ciepłą herbatą.

Działania pochodzą z projektu pt ,,Kolej Warszawsko-Terespolska 1867-2012” w ramach programu Patriotyzm Jutra, realizowanego przez Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, które otrzymało na ten cel dofinansowanie z środków Muzeum Historii Polski.