Majówka w Terespolu (siatkówka, święto konstytucji, wystawy, biegi, koncerty)!!! 1-3.05.2013

MAJÓWKA w TERESPOLU

Długi weekend majowy w Terespolu rozpoczął się (01.05) od Turnieju Siatkówki o Puchar Burmistrza Terespola. Udział wzięły drużyny z Terespola, z których najlepsza okazała się drużyna Pawła Biegaja, druga była ekipa Małgorzaty Oleszczuk a trzecia - Daniela Zajko. Drugiego maja w pracowni plastycznej z okazji dnia flagi wykonywane były kotylionyNajwięcej atrakcji zaplanowano jednak w dzień 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poza częścią oficjalną, otwarte zostały wystawy na Prochowni, odbyły się w centrum miasta Biegi Uliczne oraz koncerty muzyczne w restauracji Galeria Smaków.

Całodniowe uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Św. W kościele, po czym delegacje udały się pod pomnik Nieznanego Żołnierza i 300-lecia Nadania Praw Miejskich, gdzie złożyły wieńce. Obecne były władze miasta z burmistrzem na czele, związki kombatantów z Terespola i Brześcia, Konsul RP w Brześciu, radni powiatu bialskiego a także delegacje służb mundurowych (Izba Celna, Urząd Celny, Policja, Straż Graniczna), miejskich placówek oświatowych (ZSP nr1 i ZSO nr1, Przedszkole), jednostek podległych Urzędowi Miasta (MOPS, Biblioteka) oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych (SRGMT, KP Granica Terespol, Stowarzyszenie Podlasie, Bractwo Kurkowe) i grup nieformalnych (Klub Patriotyczny, Klub Radia ,,Podlasie”, Młodzieżowa Rada Miasta, Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji).

GALERIA >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Po części oficjalnej burmistrz Jacek Danieluk zaprosił, zebranych pod pomnikiem mieszkańców, do Prochowni, gdzie miłośnicy historii i fortyfikacji przygotowali 4 wystawy: Twierdza Brześć 1921-1939, Kolej Warszawsko-Terespolska, Pieniądze Świata oraz Karty Telefoniczne Europy. Wystawy uświetnił występ białoruskiego zespołu ludowego ,,Śpiewająca Dusza” (dziękujemy za nagłośnienie zespołowi Asters).

Następnym punktem w programie były Biegi Uliczne, które zorganizowali członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol. Zawody sportowe odbyły się, dzięki dofinansowaniu, które Stowarzyszenie pozyskało z Urzędu Miasta Terespol. Wystartowało sporo dzieci i młodzieży. Trasa przebiegała ulicami: Wojska Polskiego, Reymonta, Czerwonego Krzyża i Sienkiewicza. Na mecie czekały na uczestników pamiątkowe medale i dyplomy oraz pakiet energetyczny (czekolada i napój owocowy).

Ostatnim i najciekawszym punktem programu 3 Majowego były koncerty w restauracji Galeria Smaków. Pierwotnie impreza miała odbyć się w parku miejskim, jednak organizatorzy, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, zdecydowali przenieść się do lokalu. Frekwencja była tak wysoka, że organizatorzy musieli dowozić krzesła (!) Na początku na scenie pojawił się terespolski chór ,,Corda Vox” pod dyrekcją Tomasza Jezuita. Chór zaprezentował program pieśni patriotycznych. Licznie zebrana publiczność długo oklaskiwała występ. Następnie na scenie pojawił się zespół, który występował już wcześniej przy Prochowni. Mowa tu o ,,Rozśpiewanej Duszy”. Czteroosobowy zespół rozbawił terespolską publiczność piosenkami łączącymi białoruską kulturę ludową ze skeczami kabaretowymi. Potem prowadzący imprezę, prezes Stowarzyszenia RGMT - Krzysztof Badalski zapowiedział występ Aleks Tychmanowicz. Niezwykle zdolnej maturzystki, która swoim śpiewem i grą na gitarze oczarowałaby niejeden zadymiony chicagowski klub. Autorskie, subtelne utwory bardzo przywykły publiczności do gustu.

Następnie nadszedł czas na gwiazdę wieczoru, czyli zespół NEYNA. Zespół pochodzi z Warszawy i znany jest z programu Make More Music, w którym zaszedł do finału! Muzykę zespołu Neyna charakteryzuje bardzo melodyjne, ,,wpadające w ucho” brzmienie, świetny wokal i ciężkie rockowe refreny. Zespół zaprezentował ponad godzinny program i oczarował terespolską publiczność. Nie obyło się bez bisów! Kolejną atrakcją był taniec ognia, który grupa z Białej Podlaskiej wykonała przed budynkiem. Następnie zabawę taneczną poprowadził bardzo dobrze znany terespolanom zespół Trio Dance. Dodać należy, że nad akustyką całej imprezy czuwał niezawodny Tomasz Oleszczuk, lider zespołu.

Sponsorami koncertu majowego byli: PKP Cargo Centrum Logistyczne Małaszewicze oraz Firma Agrostop Sp. z o.o.

Organizatorami majówki byli: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Urząd Miasta Terespol, Miejski Ośrodek Kultury oraz Koło Miłośników Historii i Fortyfikacji i Miejsko-Gminne Koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Terespolu.