Festiwal Filmów OFFowych ,,Złote Mrówkojady (replika)" Czerwiec 2010

Replika IV edycji Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego „Złote Mrówkojady” to już druga w tym roku impreza filmowa w Terespolu. Tym razem festiwal połączono z występem lokalnych kapel rockowych. Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała.

 

Zdjęcia mozna obejżeć w Galerii - kliknij tutaj !!!

 

Festiwal odbył się 20 czerwca w restauracji Świętokrzyska. Przez blisko dwie godziny publiczność oglądała filmy zaprezentowane w dwóch blokach – film amatorski i etiudy studenckie. Były to krótkie prezentacje dokumentalne i fabularne, wykonane różnymi technikami filmowymi, trochę z żartem, trochę na serio. Na festiwal przybyła delegacja organizatorów lubelskiej gali filmowej. Na wstępie Andrzej Rusin – jeden z organizatorów „Złotych Mrówkojadów” opowiedział o festiwalu. Potem wyświetlono filmy, wśród których znalazły się:

"Life After Deaf" – to oparta na faktach historia Karola „Pjusa” Nowakowskiego, rapera, który stracił słuch. Dzięki swojej silnej woli i operacjom Karol nadal rapuje. Film ten to nieprawdopodobna historia pierwszego na świecie
człowieka z całkowicie cyfrowym zmysłem słuchu, który nie poddał się pomimo przeciwnościom losu.

„SMS” – to dokument pokazujący smutną praktykę zarabiania pieniędzy na naiwności
ludzi.

„Brzydkie słowa” –opowiada o mężczyźnie chorym na zespół Tourette’a – rzadką chorobę objawiającą się mimowolnymi tikami nerwowymi i wykrzykiwaniem przekleństw. Fascynująca opowieść o walce z własnymi ograniczeniami w relacjach z drugim człowiekiem.

„Babcia Wyjeżdża” – to film o 16-letnim Jurku. Kiedy umiera jego babcia musi on radzić sobie sam z ojcem alkoholikiem. Nastrojowa opowieść o marzeniach i godzeniu się z losem.

Po filmach wystąpił zespół Plagyat z Białej Podlaskiej - grający skoczne rytmy - oraz Rooster z Łukowa – który zaprezentował utwory w konwencji starego, dobrego rocka. Oba zespoły nie zeszły ze sceny bez bisów świetnie bawiącej się publiczności.

Organizatorami imprezy byli Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu, Stowarzyszenie „Nowa Generacja”, Centrum Kreatywności w Lublinie oraz Kinoteatrprojekt. Dziękujemy Tomaszowi Oleszczukowi za nagłośnienie imprezy; Krzyśkowi Kwiatkowskiemu i Tomkowi Parzyszkowi (Monter Terespol), Piotrowi Chilukowi (Gospodarstwo rolne – Terespol), Andrzejowi Makarewiczowi (P.H.U. Makarewicz) oraz Zbigniewowi Wasilukowi (Hat-Pol) za wsparcie festiwalu.