Obchody wybuchu II wojny światowej (wrzesień 2010)

W niedzielę 05.09 w kościele parafialnym w Terespolu o godzinie odbyła się msza św z okazji 71 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która połączona została z obchodami dożynkowymi. Obecni byli przedstawiciele władz: miasta Terespol z burmistrzem Jackiem Danielukiem na czele, Konsulatu RP w Brześciu w osobie Konsul Generalnej Pani Anny Nowakowskiej, Starostwa Powiatowego, sąsiedniej Gminy Terespol, Związku Kombatantów w Terespolu oraz delegacja AK z Brześcia. Ponadto uroczystość uświetnili przedstawiciele: Straży Granicznej, Urzędu Celnego, Straży Pożarnej, oraz terespolskich szkół i stowarzyszeń..

 

Zdjęcia dostępne w Galerii - kliknij tutaj

 

Tuż po mszy wszyscy wspólnie, w towarzystwie pocztów sztandarowych, udali się na cmentarz prawosławny gdzie pod pomnikiem żołnierzy poległych podczas obrony Twierdzy Brześć, we wrześniu 1939 roku, odczytano apel poległych a delegacje uroczyście złożyły wieńce.

Tuż po uroczystości, przedstawiciele zaproszonych delegacji, udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury gdzie starosta bialski wręczył, wspólnie z prezesem terespolskiego Związku Kombatantów p. Antonim Jaśkiewiczem, pamiątkowe medale Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. Odznaczeni zostali: Jarosław Tarasiuk - Przewodniczący Rady Miasta Terespol, Mariusz Sołoducha - Radny Powiatu Bialskiego, Tomasz Oleszczuk - Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu, Józef Paderewski – Sekretarz Urzędu Miasta Terespol, Anna Pietrusik - Dyrektorka MOK w Terespolu i Rafał Miszczuk – Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.