JARMARK RĘKODZIELNICZY. Rodzinne pożegnanie wakacji w parku miejskim. 04.09.2016 Relacja.

 W niedzielę czwartego września w parku miejskim w Terespolu odbył się Jarmark Rękodzielniczy połączony z pożegnaniem wakacji. Imprezę kulturalno-integracyjną zorganizowali: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol, Burmistrz miasta Jacek Danieluk, Miejski Ośrodek Kultury oraz Klub Mam działający przy MOK.

Fotorelacja Goniec Terespolski >>>>>>>>>>>

Fotorelacja RadioBiper >>>>>>>>>>>>>

Organizatorzy zapewnili moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Rodzinny plac zabaw, kuchnia polowa, kawiarenka, namiot biblioteczny to inicjatywa Klubu Mam. Burmistrz i MOK zapewnili wesołe miasteczko i artystów z Białorusi. Ugościli wszystkich twórców rzemiosła rękodzielniczego oraz wszystkie zespoły śpiewacze. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol jako inicjator Jarmarku Rękodzielniczego zaprosiło wystawców rękodzieła z Polski i Białorusi a także zespoły ludowe i solistów, którzy wystąpili na scenie.

Atrakcją jarmarku był pokaz pracy warsztatu kowalskiego z Białorusi, warsztatu wikliny papierowej z Łobaczewa Dużego, oraz obrzędu kiszenia kapusty zaprezentowanego przez członków Stowarzyszenia. Na stoisku Stowarzyszenia, oprócz chleba ze smalcem i terespolskim ogórkiem, był również podpiwek i piwo domowej roboty. Bryczka konna pana Romka i kucyk woziły dzieci wokół terenu imprezy.

Stowarzyszenie zorganizowało konkurs ,,Kulinarne Smaki Terespol i Okolic’’ i zaprosił do udziału okolicznych producentów żywności. Odpowiedziało sześciu producentów. Wśród konkursowych potraw znalazły się: pierogi ze szpinakiem i pierogi z jagodami, karkówka z grzybami, miód naturalny, gołąbki w liściach winogronu, pieremiacze i sękacz z ciasta biszkoptowego. Komisja konkursowa składająca się z radnych Miasta Terespol pod przewodnictwem Jarosława Tarasiuka po degustacji wszystkich potraw wydała werdykt. Zwyciężyło danie - ,,Pieremiacze’’ będące dawną potrawą tatarską z okolic Terespola, przygotowaną przez Koło Aktywnych Kobie z Łobaczewa Małego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania a mieszkańcy mieli okazję spróbować wszystkich potraw.

Nagrodę Burmistrza Terespola za najlepsze rękodzieło otrzymała Organizacja Rzemieślników ,,Wspólnota’’ z Brześcia. Najlepszym artystą koncertu został zespół ,,Leśniańskie Nutki” z GOK w Leśnej Podlaskiej otrzymując główną nagrodę Prezesa Stowarzyszenia. Na zakończenie Jarmarku wystąpił Andrzej Gdak grając na ,,Fletni Pana''.

Organizatorzy dziękują sponsorom:

- Urząd Miasta Terespol,

- PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze,

- Sklep hydrauliczno-narzędziowy MAJSTER - Krzysztof Kwiatkowski,

- PHU TED - Edward Jakuszko,

- Polskie Konsorcjum Gospodarcze - Koroszczyn,

- PUH Agrostop Sp. z o.o.,

- PHU Andropol - Andrzej Czubaszek,

- Firma ubezpieczeniowa Compennsa - Henryk Stec,

- Helios Sp.z o.o. - sklep w Terespolu,

- Kwiciarnia ,,Orchidea” - Renata Demczuk,

- Salon Fryzjerski ,,Your Beuty” - Małgorzata Knigawka,

- Pizzeria Mamma Mia - Natalia Wierzbicka,

- Pizzeria Solare - Radosław Bancarzewski,

- Andrzej Jarocki.

Organizatorzy dziękują również wszystkim mediom, twórcom rękodzieła, artystom sceny oraz producentom żywności biorącym udział w konkursie kulinarnym.

 

Do zobaczenia za rok.

Krzysztof Badalski

Prezes SRGMTerespol