Przegląd Filmów Dokumentalnych ,,Human Rights" (07.11.2010)

Przegląd Filmów o Prawach Człowieka w Terespolu

 

W niedzielę 07.11.2010 odbył się w Terespolu w sali Świętokrzyskiej Przegląd Filmów Międzynarodowych ,,Human Rights”. Impreza rozpoczęła się kilka minut po 16.00 prelekcją Dariusza ,,Buddy” Radzikowskiego z Lublina, który opowiedział krótko o działalności Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz przybliżył publiczności sytuację Tybetu, który okupowany jest przez Chiny.

Na pierwszy ogień poszedł film ,,Kamery dla Palestyńczyków” (Strefa Gazy), następnie ,,Pożegnanie ze Strachem” (Tybet) i ,,Malowana wyspa” (Kuba). Dalej był: ,,Kogo Niszczy Wojna z Koką” (Kolumbia) oraz Przyrzeczona (Niemcy). Na koniec zaprezentowano film Pt. ,,Walc” (Białoruś) potem ,,Mama, Tata, Bóg i Szatan” (Polska) i ,,Polak w Szafie” (Polska). Niestety z przyczyn technicznych film ,,Wagah” nie odpalił… Szczegółowe opisy filmów są dostępne na stronach Organizatorów.

GALERIA !!! - Klik

Łączny czas projekcji trwał (z przerwami na kawkę) ok. 4 godzin. Dodać należy, ze filmy pochodzą z Festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Jest to rodzimy festiwal filmowy, który ma charakter objazdowy. Niestety nie przybywa do małych miejscowości takich jak Terespol, stad całkiem nieźle radzimy sobie sami.

Tuż po filmach nadszedł czas na porządną dawkę tańca i muzyki. The East Border Crew jako pierwsi wyskoczyli na parkiet i dali ok. 10 min show Breadance w najlepszym wykonaniu. Chłopaki ćwiczą niemal codziennie by móc wykonywać najbardziej efektowne figury taneczne. Tuż po nich na scenę wkroczył reaktywowany niedawno terespolski zespół punk rockowy NIE WAŻNE (http://www.myspace.com/niewaznetsp). Chłopaki zaprezentowali 13 utworów, głównie własnego autorstwa. Żywiołowa, ostra muzyka, refleksyjne i nierzadko zabawne teksty, to cechuje naszą jedyną młodzieżową grupę. Tuż po nich zagrali panowie z FROSTBITE (http://www.myspace.com/frostbite1). Jest to jedna z najdłużej istniejących, bo ponad 8 lat, zespołów na scenie bialskiej. Jest też jedną z najbardziej solidnych kapel, jakie miały okazję występować kiedykolwiek w Terespolu. Ciężka muzyka, zawrotne tempo, energia wokalu, moc basu, świetne riffy gitarowe i bombardowania perkusji. Profesjonalizm, wielkie umiejętności techniczne a przy tym żywioł i mega-pozytywna energia. Tak pokrótce można scharakteryzować występ Frostbite.

Popis tańca breakdance - The east Border Crew

 

Wystep terespolskiego zespołu NIE WAŻNE

 

Występ gwiazdy wieczoru - FROSTBITE

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Terespola i wszystkim przyjezdnym za całkiem liczne przybycie (łącznie przewinęło się w trakcie całej, ok. 7 godzinnej imprezy, ponad 60 osób) i zainteresowanie tak ciekawym tematem, jakim jest niezależne kino (w tym przypadku społecznie zaangażowane) i niekomercyjna, szczera twórczość młodzieżowych zespołów muzycznych czy też tanecznych.

Organizatorami byli: MOK Terespol oraz Stowarzyszenie Nowa Generacja

 

Specjalne podziękowania:

Patronom medialnym: Wspólnota Terespolska, Słowo Podlasia, Tygodnik Podlaski, Biała24 oraz Radio Biper oraz Forum miasta Terespol za opiekę medialną

Sponsorom: PHU MONTER, PGKiM Terespol, PKP Cargo Centrum Logistyczne Małaszewicze, Supermarket TESCO oraz Kwiaciarni Markiza… (być może pojawi się jeszcze jedna firma wtedy dane będą uzupełnione)

 

Bardzo specjalne podziękowania należą się niezawodnemu, i jak zwykle otwartemu na współpracę, panu Tomkowi Oleszczukowi (zespół TRIO DANCE - http://www.triodance.com.pl/) za sprzęt, nagłośnienie i obsługę akustyczną od początku aż do końca !!!