VII Bieg Tropem Wilczym poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych - 03.03.2019

        VII edycja „Tropem Wilczym” – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

to największa impreza sportowo – edukacyjna, jaka towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem akcji jest fundacja Wolność i Demokracja. W Terespolu organizatorami byli: Klub Olimpijczyka działający przy Akademickim Liceum Ogólnokształcącym, Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Kultury.

 

GALERIA >>>>

Biała24 >>>>

Terespol.net >>>>

Celem „Tropem Wilczym” jest: oddanie hołdu żołnierzom podziemia antykomunistycznego, upowszechnianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski i zachęta do aktywności ruchowej. W tym roku w Polsce i na świecie pobiegło co najmniej 75 000 biegaczy z 360 miejscowości. Odbyło się 650 biegów. Biegacze pokonywali różne odległości. W Terespolu pobiegliśmy dystans ok. 1963 m. symbolizujący rok, w którym poległ ostatni żołnierz wyklęty, Józef Franczak, PS. „Lalek”.

Zawody otworzył burmistrz miasta Jacek Danieluk. Zawodnicy i kibice wspólnie odśpiewali Rotę. Przedstawiciel Regimentu Domu Radziwiłłów w Terespolu, Janusz Kopczyński oddał honorowy wystrzał z armaty dający sygnał do biegu. Trasa prowadziła ulicami miasta: Graniczną, Czerwonego Krzyża, Sienkiewicza, Kraszewskiego, Czerwonego Krzyża z metą na ulicy Granicznej. W zawodach wzięło udział 120 osób, często całych rodzin. Po raz pierwszy dystans biegu w pełnym umundurowaniu, z pieśnią na ustach i uśmiechem na twarzy pokonali uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Biegali starsi i młodsi, obecni byli przedstawiciele wielu profesji. Rozpiętość wiekowa była bardzo duża ale wszyscy bez wyjątku, w bardzo dobrej kondycji dotarli do mety.

Na mecie na uczestników czekały przepiękne medale. Pierwsza do mety dotarła Justyna Trzaskalska, za nią Cezary Zaorski. Oboje otrzymali z rąk organizatorów nagrody rzeczowe. Uczestnicy biegali w jednakowych koszulkach. Bohaterami VII edycji „Tropem Wilczym” w dniu 3 marca 2019 r. w Terespolu byli: Barbara Otwinowska i Antoni Heda.

Organizatorzy zaangażowali się też w ogólnopolską akcję charytatywną. Zbieraliśmy pieniądze do puszek chorym: Małgosi oraz Bartkowi. Obsługę techniczną organizacji i przebiegu zawodów pełniła młodzież Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu. Nad bezpieczeństwem czuwała Policja. Sponsorem pakietów startowych był Urząd Miasta w Terespolu.

Tekst: Krystyna Pucer

Foto: Marek Prokopiuk