Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na 100lecie PZT i turniej tenisowy w hali sportowej - 15.01.2023

W dniu 15 stycznia 2023 roku na korcie miejskim w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego.

Wszystkich zebranych powitał Piotr Szyszkowski – inicjator tego wydarzenia. W swoim przemówieniu podkreślił, że Polacy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku toczyli wojnę obronną z bolszewikami w latach 1919-1920 a następnie zaczęli organizować struktury sportowe, i właśnie w 1921 roku został utworzony Polski Związek Lawn Tenisowy, który od 1945 roku przybrał nazwę Polskiego Związku Tenisowego.

Następnie opowiedział o genezie tenisa. Otóż, jest to dyscyplina mająca korzenie arystokratyczne (grywali w tę grę królowie Francji z swoimi dworzanami). Tenis zwany był "białym sportem", nie tylko ze względu na biały strój ówczesnych graczy ale także na symbolikę koloru. Biały oznacza czystość, nieskazitelność, jest umieszczony w kolorze naszej narodowe flagi, i to właśnie szlachectwo i pewna rycerskość jest związane z duchem tenisa!

Kolejno, Szyszkowski wspomniał w swoim wystąpieniu o zmarłych terespolskich tenisistach: Krzysztofie Reszotniku, Wojciechu Korneluku, Bogdanie Popławskim i Marku Ferensie. Dalej ks. Andrzej Żelazo dokonał obrzędu poświęcenia pamiątkowej tablicy, aby przypominała wszystkim pokoleniom o służbie małej ojczyźnie, którą jest nasze miasto Terespol. Delegacja w osobach: Jacka Danieluka burmistrza Terespola, Krzysztofa Tarasiuka i Piotra Szyszkowskiego dokonała symbolicznego odsłonięcia pamiątkowej tablicy na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego.

Pan burmistrz Jacek Danieluk podziękował wszystkim zebranym za piękną inicjatywę, i życzył dalszej owocnej współpracy ze środowiskiem terespolskich tenisistów.  

   

Potem prowadzący wręczył dyplom Bartłomiejowi Terpiłowskiemu za przekazanie głazu i zamontowanie pamiątkowej tablicy. Podziękowania skierował też do wszystkich osób, które okazały życzliwość przy odsłonięciu tablicy min. Jackowi Danielukowi, ks. Andrzejowi Żelazo, Annie Pietrusik, Łukaszowi Pogorzelskiemu, Bartłomiejowi Terpiłowskiemu, Pawłowi Jureckiemu, Radosławowi Zajko, Bartoszowi Hoszczewskiemu, Pawłowi Szyszkowskiemu. Na zakończenie tej uroczystości wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

                                                          ***

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy udali się do hali sportowej MCKSiR gdzie rozegrano turniej. Wzięły w nim udział cztery pary, które rozegrały spotkania w systemie "każdy z każdym", do jednego seta.

Po interesujących i wyrównanych pojedynkach kolejność była następująca:
1. Piotr Szyszkowski i Dariusz Makarski,
2. Bogdan Pietraszuk i Wiesław Żuk,
3. Tomasz Maksymiuk i Mariusz Waszczuk,
4. Jakub Machnowski i Jakub Pastuszak.

Na uwagę zasługuje coraz lepsza dyspozycja najmłodszych adeptów terespolskiego tenisa, czyli obydwu Jakubów, a także wspaniała forma najstarszych uczestników: Bogdana Pietraszuka, Wiesława Żuka i przybyłego na tę okazję z Warszawy - Dariusza Makarskiego.

Na zakończenie turnieju, radny miasta Terespol Paweł Jurkowski, wręczył najlepszym parom puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

Miłym akcentem tego turnieju były piękne, drewniane puchary wykonane przez Krzysztofa Osaka, rzeźbiarza z Łukowa. Organizator turnieju Piotr Szyszkowski podziękował wszystkim tenisistom za udział i miłą atmosferę gry.
Momentem wieńczącym Turniej było pamiątkowe zdjęcie tenisistów wraz z cennymi pucharami.

Na zakończenie turnieju tenisiści dostali niespodziankę w postaci dużych pizz ufundowanych przez Jarosława Częścika - właściciela Pizzerii PAPPA.

Piotr Szyszkowski