I Otwarty Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 11.03.2023

11 marca w restauracji Galeria Smaków został rozegrany I Otwarty Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jestem zadowolony z całkiem dobrej frekwencji - na liście startowej widniały 33 nazwiska zawodników, którzy reprezentowali Białą Podlaskę, Małaszewicze, Międzyrzec Podlaski, Wadowice oraz oczywiście Terespol - 13 zawodników grających w turnieju to gracze lokalnego klubu szachowego MOK "Debiut".
 
 
Bardzo ucieszyła nas obecność zawodnika z Bośni, mieszkającego na stałe w Białej Podlaskiej, mistrza FIDE Safeta Terzicia, dzięki któremu nie tylko wzrósł poziom turnieju, ale zyskał on rangę międzynarodowego.
 
 
Tym razem (po kilkuletniej przerwie) został rozegrany blitz - 9 rund tempem 3 minuty + 2 sekundy za każdy wykonany ruch trzymały w napięciu aż do ostatniej rundy po 5 rundach zdecydowałem się na zrobienie dłuższej przerwy - grając cały turniej nieprzerwanie, w dodatku takim tempem czacha po prostu paruje.
 
 
Do końca nie było wiadomo, jaki będzie układ miejsc na podium - finalnie zwyciężyło doświadczenie mistrza FIDE Safeta Terzicia, który wygraną w ostatniej rundzie przypieczętował samodzielne zwycięstwo, gromadząc po 9 rundach 7,5 punkta. Pomimo już podeszłego wieku (pan Safet ma 80 lat) udowodnił, że dalej potrafi wygrywać w dobrym stylu. Drugie miejsce w kategorii Open przypadło Bogdanowi Celińskiemu z Białej Podlaskiej (7/9), a trzecie Marcinowi Dudkowi (Sz MOK "Debiut" Terespol, 6,5/9).
 
 
W kategorii do lat 14 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski (Sz MOK "Debiut" Terespol, 4,5/9). Pozostałe miejsce na podium przypadły odpowiednio Jakubowi Marczukowi z Białej Podlaskiej (4,5/9, drugie miejsce ze względu na punktację pomocniczą) oraz Nikicie Waraksinowi (Sz MOK "Debiut" Terespol, 4/9).
Dla wielu osób był to pierwszy turniej szachowy rozgrywany na żywo - mamy nadzieję, że pojawicie się jeszcze nie raz i dalej będziecie rozwijać swoją zajawkę na szachy.
 
 
Najmłodszym zawodnikiem turnieju został Wojtuś Niedziółko, natomiast najstarszym weteran terespolskich szachów - Janusz Sałtrukiewicz - obydwaj są zawodnikami klubu Szachowego MOK "Debiut" Terespol.
Na uwagę zasługuje również występ Filipa Samociuka, zawodnika Klubu Szachowego MOK "Debiut" Terespol, który w 7 rundzie sprawił niemałą niespodziankę, pokonując FMa Safeta Terzicia. Filipowi bardzo niewiele zabrakło do podium (finalnie z dorobkiem 6 punktów zajął 6 miejsce), ale przy takiej obsadzie jest to bardzo dobry wynik, a zwycięstwo z mistrzem FIDE będzie fajnym wspomnieniem.
Serdecznie gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale również pozostałym graczom za świetną postawę i walkę do końca!
 
 
Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami szachowymi oraz statuetkami, medalami i pięknymi zegarami z motywem szachowym przygotowanymi przez EcoProject Cardboard - wszystkoztektury.pl w osobie Marcina Dudka - robi naprawdę świetne projekty, także serdecznie zachęcam do zapoznania się z jego bogatą ofertą wielkie dzięki - liczę na dobrą współpracę w przyszłości!
 
 
Przygotowaliśmy również nagrodę dla najlepszej kobiety. Niestety, na udział nie zdecydowała się żadna Pani - mamy nadzieję, że był to jednorazowy incydent
Serdeczne podziękowania kieruję również przede wszystkim do Prezesa Klubu Szachowego MOK "Debiut" - Pana Sławomira Leszka, który przetransportował cały potrzebny sprzęt na miejsce rozgrywek oraz pomógł przy ogarnięciu całego bajzlu organizacyjnego.
Dziękuję również chłopakom z Małaszewicz, którzy jako pierwsi przybyli na turniej i pomogli w szybkiej zmianie ustawienia stołów i krzesełek z "koncertowego" na "szachowe".
 
 
Podziękowania oczywiście dla Galerii Smaków za udostępnienie sali, Burmistrzowi Miasta Terespol i MCKSiR Terespol za ufundowanie pozostałych nagród.
Brak wspólnego zdjęcia oraz tych z zakończenia turnieju wynika ze strasznego chaosu, wszystko przez presję czasu której zostaliśmy poddani spowodowało to ogromny pośpiech w końcowej fazie turnieju - będziemy unikać takich sytuacji w przyszłości!
Zdjęcia wykonane zostały przez Terespolskie Studio Filmowe - chłopaki, wielkie dzięki! niewiele, ale jest.
Planowane są już następne turnieje w Terespolu - więcej informacji już niebawem.
 
Mateusz Prokopiuk