XIII Europejskie Grand Prix Eisstocka do 16 lat - 07-09.08.2015 Koroszczyn

Terespol gospodarzem XIII Grand Prix Europy w Eisstocku!

Uroczyste Otwarcie XIII Europejskiego Grand Prix Eisstocka do lat 16 w Terespolu odbyło się w parku miejskim 7 sierpnia 2015r. Zaczęło się od przedstawienia i przemarszu drużyn (z tabliczkami i flagami). Zabierając głos Burmistrz Jacek Danieluk przypomniał w jaki sposób eisstock zawitał do Terespola. Pogratulował Andrzejowi Korbalowi podjęcia się popularyzacji dyscypliny i podziękował za organizację imprezy na poziomie europejskim. Aleksander Szulc, właściciel firmy WEA Holding, gospodarz obiektu, na którym rozgrywano zawody, powitał drużyny i wyraził radość, że jest ich tak dużo.

 Galeria Goniec Terespolski >>>>>>>>

Andrzej Korbal powitał gości: Peter Longo – wice prezes Europejskiej Federacji Eisstocka, Udo Raicheneker – członek Międzynarodowej Federacji na Europę wschodnią, Aleksander Czernow – wice mer Brześcia, Józef Paderewski – sekretarz UM, Roman Kaczmarek – prezes Eisstocka w Bydgoszczy, Dorota Kowalska – dyrektor Holding, Eugeniusz Machnowski. W sposób szczególny powitał trenerów i zawodników: Austrii, Czech, Białorusi, Finlandii, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Włoch i Polski. Uroczystego, oficjalnego otwarcia dokonał sam Peter Longo. W imieniu zawodników ślubowanie złożyła Jowita Korbal. Flagę Międzynarodowej Federacji Eisstocka drużyna Austrii przekazała Polakom. Przy dźwiękach ,,Ody Do Radości" została ona wciągnięta na maszt. Przedstawiciele zawodników wypuścili balony w barwach startujących krajów. Uroczystość uświetnił występ zespołu tanecznego „Flesz” pod kierunkiem Magdy Wieczorek.

8 sierpnia już od godziny ósmej rano rozpoczęła się rywalizacja drużynowa i indywidualna na celność w hali WEA Holding w Koroszczynie (Terminal). Drużynowo wygrali Włosi przed Austrią i Niemcami. Polacy (Daniluk, Gregoruk, Stępień i Dołęga) zajęli 5 miejsce. Indywidualnie wygrał Johannes Kraus (Niemcy) przed Michaelem Regenfeldem (Austria) i Andreasem Steinbergiem (Niemcy). Na 72 sklasyfikowanych zawodników, wysokie, 17 miejsce (2 wśród dziewcząt!) zajęła Wioleta Stępień. Najlepszych pięciu zawodników i pięć najlepszych drużyn w rywalizacji na celność odebrali medale i puchary. Wszyscy zawodnicy otrzymali niepowtarzalne, pamiątkowe talerze zrobione specjalnie na Grand Prix w pracowni plastycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu. Nagrody wręczali: Peter Longo, Udo Raicheneker, Aleksander Szulc i wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.

Drugi dzień potwierdził dominację Austrii. Można powiedzieć, że walkę z nimi zdołali nawiązać jedynie Niemcy i Włosi. 1m. Austria I, 2m. Austria II, 3m. Niemcy I, 4m. Włosi I, 5m. Niemcy II, 6m. Białoruś I. Drużyna naszych dziewcząt (Biłanicz, Korbal, Stępień, Stefanowicz) zajęła 10m. Tym razem chłopakom wyraźnie „nie szło”. Zajęli 15m. 

Cztery najlepsze drużyny otrzymały okazałe puchary, najlepsza trójka medale. Nagrody wręczyli: Udo Raicheneker, Aleksander Szulc i Burmistrz Jacek Danieluk. Młodzi sportowcy z Terespola przekazali flagę Europejskiej Federacji Eisstocka sportowcom Białorusi. Udo Raicheneker podziękował w sposób szczególny Andrzejowi Korbalowi za wkład w organizację przedsięwzięcia. Stwierdził: „współpraca z tobą to wielka przyjemność”.

Organizatorem zawodów był UKS „Młodzi” i Klub Olimpijczyka w Terespolu, a personalnie: Andrzej Korbal. Jako organizatorzy postawiliśmy kolejny ważny krok na drodze popularyzacji tej dyscypliny sportu, tym bardziej, że kibice nie zawiedli. Doświadczenie nabyte podczas zawodów – bezcenne! Była wspaniała okazja by uczyć się od najlepszych.

 

Tekst i zdjęcia: Krystyna Pucer