Mecz rugby pomiędzy Unia Brześć a Rugby Białystok w Terespolu - 24.06.2017. Relacja

W sobotę 24 czerwca odbył się w Terespolu na stadionie miejskim towarzyski mecz rugby pomiędzy drużynami: Unia Brześć (BY) i Rugby Białystok.

Publiczność miała okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć jak wygląda na żywo gra w rugby. Sport ten zdobywa w Polsce coraz więcej fanów.

GALERIA >>>>>>

Klip z meczu >>>>>

Film Biper TV >>>>

Galeria Goniec Terespolski >>>>>

Galeria Biała24 >>>>>

Wynik meczu: Unia Brześć - Rugby Białystok - 35:10

W chwili obecnej zawodnicy Unii Brześć wyrazili zainteresowanie powołaniem w Terespolu klubu rugby, który mógłby nosić nazwę Unia Terespol.

Poszukiwane są osoby chcące zaangażować się zarówno jako zawodnicy i jako działacze. Żeby klub mógł uczestniczyć w rozgrywkach polskiej ligi rugby, musi zostać założony klub sportowy bądź stowarzyszenie. Chętne osoby prosimy o kontakt z MOK Terespol.

 

Krótkie zasady rugby:

Rugby jest gra zespołową między dwiema piętnastoosobowymi drużynami (istniej też odmiana 7 osobowa, która stała się od niedawna dyscypliną olimpijską), polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione. Gra złożona jest z dwóch 40-minutowych części z przerwą nie dłuższą jak 15 minut. Czas może być zatrzymany po sygnalizacji sędziego. Drużyna składa się z dwóch podstawowych formacji – formacji młyna (zawodnicy z numerami 1-8) i ataku (numery 9-15).

Można zatrzymywać tylko zawodników będących w posiadaniu piłki, łapiąc za koszulkę, nogi, ręce, blokując ciałem; łapanie za głowę lub szyję jest zabronione. Nie można atakować przeciwnika nie będącego obiema nogami na ziemi. 

Punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał z karnego lub dropgola na bramkę w kształcie litery H, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce, w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.