NIEDZIELA W TERESPOLU – Wielokulturowe Miasto - 13.08.2023

W niedzielę 13 sierpnia br. odbyło się w naszym mieście wydarzenie, które od lat jest jedną z największych i najważniejszych imprez plenerowych w regionie. W tym roku hasłem przewodnim było ,,Niedziela w Terespolu – Wielokulturowe Miasto”. Ten dzień obfitował w wiele ważnych dla mieszkańców działań o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, patriotycznym a także sportowym.

Relacja Filmowa Biper TV >>>

Radio Biper >>>

Podlasianin >>>

Słowo Podlasia >>>

BiałaNews >>>

Na początek uroczyście odsłonięto pomnik w postaci multimedialnej ławeczki poświęconej przedwojennemu burmistrzowi miasta Andrzejowi Bajowi. Pomnik został sfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej.

Szczegóły odsłonięcia pomnika A. Baja w osobnym artykule >>>

 Jego postać tego dnia uhonorowano również zawodami sportowymi:

I Letnim Turniejem Tenisa Ziemnego w Grze Podwójnej im. Andrzeja Baja (osobny artykuł) >>>

 oraz I Turniejem Eisstocka im. Andrzeja Baja. (osobny artykuł) >>>

Pamiętano także o innej ważnej dla Terespola postaci z XX-lecia międzywojennego - gen. Franciszku Krajowskim. Już po raz trzeci, na jego cześć, odbyły się biegi uliczne (osobny artykuł).  >>>

Zawody wystartowały tuż po tym jak delegacje odsłaniające pomnik A. Baja przybyły na teren stadionu miejskiego, gdzie właśnie rozpoczynał się festyn.

Na samym początku na scenie zaprezentowali się harmonijkarze, którzy zjechali się z całego regionu Polski Wschodniej na zaproszenie Janusza Sałtrukiewicza (lokalnego promotora harmonijki ustnej i gry w szachy) oraz Zespół Ludowy z partnerskiego miasta w Ukrainie - Łucka.

Wschodniosłowiańska muzyka ludowa zawsze przypada terespolskiej publiczności do gustu.

Po południu na scenie zaprezentowano program artystyczny pt. ,,Muzyka Wielokulturowego Terespola”, na ziemiach którego przez wieki mieszkali Polacy, Żydzi, Niemcy, Rusini (Ukraińcy, Białorusini), Tatarzy czy Cyganie tworząc wspólnie wielokulturowe dziedzictwo.

Koncert artystów scen polskich i światowych poprowadził Ryszard Nowaczewski a wystąpili m.in.: Danuta Stankiewicz, Jolanta Jaszkowska, Genadyj Ischakow, Angelo Ciureja & Miro Iła.

Publiczność miała okazję usłyszeć na jednej scenie pieśni i melodie zarówno: polskie i żydowskie, ukraińskie, cygańskie czy niemieckie. Zaprezentowany program muzyczny nawiązywał do tradycji dawnych mieszkańców miasta i jego okolic.

Zbliżający się wieczór należał już do gwiazd rodzimej sceny muzycznej. Na początek liczną publiczność pod scenę przyciągnął zespół disco polo WEEKEND.

Chłopaki dowodzeni przez Radka Liszewskiego zaprezentowali swoje największe przeboje, mi.n.: ,,Ona Tańczy Dla Mnie” i ,,Za Każdą Chwilę z Tobą”.

Później sceną zawładnęła młoda, utalentowana ROKSANA WĘGIEL. Dawno nie widziano taki licznej publiczności pod sceną terespolskiego festynu, którą sporą część reprezentowały dzieci i młodzież, dla których ,,Roxie” jest obecnie jedną z największych idolek.

Wokalistka ma już na kocie wiele sukcesów. Jest zwyciężczynią pierwszej edycji programu The Voice Kids, XVI Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2018) i trzeciej edycji programu tanecznego Dance Dance Dance (2021).

Osiemnastolatka jest także laureatką Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy (2019). Artystka przy akompaniamencie chłopaków z kapeli wykonała przeboje ze swoich dwóch płyt, m.in. ,,Dobrze jest, jak jest” i najnowszy utwór pt. ,,Miasto”.

Główną gwiazdą wieczoru był GRZEGORZ HYŻY - wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów, który nadaje polskiej muzyce pop najwyższych światowych standardów.

W 2022 roku Hyży wrócił do gry w dobrym stylu, jaki charakteryzuje największych – z lekkością, odrobiną humoru i przede wszystkim przebojowością, jaka towarzyszy mu od początku kariery.

Jego utwory nie schodzą z radiowych playlist. „Króla nocy”, O Pani!”, „Na chwilę” czy „Wstaję” usłyszeć można na antenie o każdej porze. Podobnie było na scenie w Terespolu. Razem z zespołem zagrał świetny show, który z pewnością zapadnie publiczności w pamięci.

Na zakończenie dyskotekę poprowadził DJ Sant z bialskiego klubu Gramofon, który zaprezentował własne mixy popularnych utworów z klubowymi bitami. 

Wielokulturowość Terespola podkreślili także zaproszeni edukatorzy, którzy przygotowali namioty wystawiennicze prezentujące dorobek kulturowy narodowości i grup etnicznych, które przez wieki zamieszkiwały Terespol i okolice.

Społeczność Tatarów reprezentowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. Można było postrzelać z łuku i spróbować tradycyjnego tatarskiego pieroga. Rycerzy polskich i rusińskich odtwarzało Bractwo FORTIS z Białej Podlaskiej. Odbyły się pokazy walki rycerskiej oraz wystawa dawnej broni i ekwipunku.

Kulturę niemiecką i żydowską reprezentowała firma Templum Temporis z Warszawy. Można było zaobserwować jak dawniej tkało się odzież, wyrabiało garnki, a także spróbować kilku potraw charakterystycznych dla obydwu kuchni.

Najmłodsi odwiedzający mieli okazję samemu przygotować którąś z dawnych potraw, a specjały od razu były zapiekane w specjalnym żeliwnym piecu.

Kulinaria, wschodnioeuropejskie wzornictwo w postaci tzw. ,,pereborów" oraz wyroby ceramiczne zaprezentowała ekipa z Łucka na Ukrainie. Tu także można było spróbować regionalnych potraw, które kiedyś były powszechne na naszych terenach. 

Ważnym punktem Niedzieli było oficjalne otwarcie, podczas którego burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk, przewodniczący rady miasta Jarosław Tarasiuk i wiceprzewodnicząca Ewa Zając wręczyli coroczne statuetki „Zasłużony dla Miasta Terespol”.

W tym roku otrzymali je:

- poseł na sejm RP Dariusz Stefaniuk, odebrał statuetkę wyjątkowo podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Andrzeja Baja.

- działacz społeczny, rekonstruktor historyczny Janusz Kopczyński z Regimentu Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu.

oraz Klub Seniora „Srebrny Włos” pod przewodnictwem Ryszarda Korneluka. Zespół śpiewaczy ,,Echo Polesia" będący częścią klubu seniora podziękował kapitule przyznającej nagrodę śpiewając własny utwór. Warto dodać, że w tym roku klub świętował 20-lecie swojej działalności na rzecz miasta Terespol.

Swój debiut na dużej scenie miała lokalna poetka Grażyna Leonienko, która wyrecytowała swoje dwa najnowsze wiersze.

Podczas imprezy Fundacja Combat Alert otrzymała symboliczną dotację celową z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej (w ramach Funduszu Patriotycznego) w wysokości 150 000 zł na utworzenie tzw. Stanicy Patriotycznej im. gen. Józefa Hallera w ośrodku szkoleniowym w Terespolu.

 

Podczas festynu obecni byli także nasi organizatorscy partnerzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, którzy wystawili maszyny bojowe. Wspierali ich członkowie Combat Alert. Obecni byli także funkcjonariusze Straży Granicznej z Terespola, którzy również zaprezentowali swój sprzęt.

Dużą atrakcją dla dzieci było wesołe miasteczko a także namiot Miasta Terespol, w którym pracownia plastyczna MCKSiR w Terespolu oferowała malowanie buziek i kręcenie warkoczy. 

Festyn bardzo sprawnie poprowadzili konferansjerzy, którzy są z Niedzielą w Terespolu od jej początku (kilkanaście lat): Michał Trantau i Radosław Plandowski. Podziękowania należą się również Terespolskiemu Studio Filmowemu za oprawę zdjęciową i filmową. 

 

Dziękujemy wszystkim przybyłym mieszkańcom Terespola, okolicznych miejscowości oraz gości z całego regionu. Miło było widzieć jak kilka tysięcy publiczności korzysta z naszego wydarzenia, mającego charakter kulturalny, edukacyjny, animacyjny i integracyjny.

Składamy podziękowania naszym patronom honorowym, partnerom, darczyńcom i sponsorom oraz wszystkim, z którymi współpracowaliśmy. 

 

PATRONI HONOROWI:

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin,

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka,

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

Główni PARTNERZY:

 1. Województwo Lubelskie - Lubelskie Smakuj Życie,
 2. Fundacja KGHM Polska Miedź,
 3. Fundacja PZU,
 4. Fundacja LOTTO,
 5. FUNDACJA PKO Banku Polskiego,
 6. Grupa AZOTY Puławy,
 7. Fundacja PGE,
 8. Lubelski Węgiel BOGDANKA (główny sponsor).

Film promocyjny Województwa Lubelskiego >>>

Film promocyjny LW Bogdanka >>>

Film promocyjny Grupa Azoty Puławy >>>

#NiedzielawTerespolu #WielokulturoweMiasto #GrzegorzHyży, #RoxieWęgiel #Weekend

Główni partnerzy wydarzenia: #LubelskieSmakujŻycie #Lubelskie #KierunekLubelskie #FundacjaKGHMPolskaMiedź, #FundacjaLOTTO #FundacjaPZU, #GrupaAzotyPuławy, #FundacjaPKO, #FundacjaLOTTO #FundacjaPGE, Główni sponsorzy: #LwBogdanka

Zapraszamy na strony internetowe naszych partnerów:

Wsparcie:

 1. Senator RP, Grzegorz Bierecki,
 2. Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk,
 3. Doradca Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina – Ryszard Madziar,

Sponsorzy i Darczyńcy:

 1. INVESTMIL Sp. z o.o. – skuteczne technologie,
 2. PERN S.A.,
 3. Morska Agencja Gdynia Sp. z o.o.,
 4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach,
 5. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Lubelskie,
 6. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu,
 7. TRES-BUD, usługi ogólnobudowlane,
 8. AG Cargo Sp. z o.o.,
 9. Instytut Urody Joanna Gryta,
 10. AGMAR Mariusz Walko,
 11. Europol Meble Sp. z o.o.,
 12. Szkoła Nauki Jazdy AUTO-DRIVER,
 13. Restauracja GALERIA SMAKÓW, Firma BARD
 14. PHU EVITA, GALERIA ZACISZE – Ewa i Tomasz Androsiukowie,
 15. E&A DEVELOPER,
 16. PPHU TRANSBET,
 17. Firma ITER Projekty i Nadzory - Teresa Harko,
 18. TOYOTA Podlasie,
 19. Autorska Pracownia Architektoniczna ARCHIJAS,
 20. EA ESTETIC Ewelina Aleksandruk,
 21. AGROSTOP Sp. z o.o.,
 22. PHUP REBUTR II, Terespol,
 23. GARDEN SERVICE Jacek Przybysz,
 24. Biuro Projektów i Wycen Majątkowych MDM,
 25. Sklep ABC w Lebiedziewie,
 26. Centrum Ubezpieczeń, Barbara Stec,
 27. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol,
 28. Smart Start English Academy.

 

 

Podziękowania składamy także naszym partnerom: instytucjom i organizacjom społecznym oraz firmom: 

Ochotnicza Straż Pożarna w Terespolu,

Komisariat Policji w Terespolu,

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej,

HIGH POWER Mariusz Bieniasz (Sokółka),

PH ADAMEX Kazimierz Adamek (Biłgoraj),

INVESTMENT POLAND Dawid Gałkowski (Górzno), 

Firma Sprzątająco-Ochroniarska AGUŚ - Agnieszka Kraszewska (Brzostówiec),

Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego,

Handel Obwoźny, Stragany - Dariusz Łaski (Biała Podlaska).

 

Foto: Terespolskie Studio Filmowe